Σαρωτικός ήταν ο Άρης απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Τον οποίον… συνέτριψε φιλικά -απόψε (21/8) στο «Κλεάνθης Βικελίδης»- με 4-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καμαρά (38′) και διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Φαμπιάνο (44′). Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ντένις. Αλλά οι «κίτρινοι», στο δεύτερο ημίχρονο «απάντησαν» με δύο γκολ. Από τους Ματέο Γκαρσία (54′) και Ιτούρμπε (61′).

Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» είδε την μπάλα, από κεφαλιά του Κάργα (65’), να εξοστρακίζεται στο δοκάρι. Και τρία λεπτά αργότερα (68′) τον ποδοσφαιριστή να αποχωρεί πρόωρα για τ’ αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη, λόγω αντιαθλητικού μαρκαρίσματος στον Ιτούρμπε.

ΑΡΗΣ: Ντένις (80’ Σιαμπάνης), Σούντγκρεν (84’ Μαρμαρίδης), Λούμορ (75’ Σάκιτς), Μπεναλουάν (75’ Ματίγια), Φαμπιάνο (57’ Ασλανίδης), Εντιαγέ (70’ Τζέγκο), Σάσα, Μαντσίνι (84’ Χατζηπιρπιρίδης), Μπερτόγλιο (53’ Ιτούρμπε), Ματέο (80’ Ντουάρτε), Καμαρά (70’ Χαΐροβιτς).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (88’ Οικονομόπουλος), Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Γκαρντάβσκι (88’ Λώλας), Καραχάλιος (79’ Σιόντης), Ντομίνγκεζ, Μέντεζ, Κόντε (71’ Παντελάκης), Περέα (79’ Μιλιντσεάνου).