Ο «δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε εκτός έδρας 2-1 του συμπολίτη του Άρη για την 1η αγωνιστική των playoffs του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου της Super League και διατηρεί τις ελπίδες του για να αναδειχτεί πρωταθλητής.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 57 βαθμούς και παραμένει 4ος στη βαθμολογία ευελπιστώντας σε απώλειες της ΑΕΚ και του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού που αγωνίζονται αυτή την ώρα.

Οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν στην 5η θέση με 40 βαθμούς.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 12′ με τον Πάλμα. Στο 68′ έγινε το 1-1 με πέναλτι του Σβαμπ και στο 73′ ο Ζίβκοβιτς διαμόρφωσε το τελικό το 1-2.

Ο αγώνας διεκόπη στα πρώτα λεπτά των καθυστερήσεων λόγω έντασης μεταξύ των ανθρώπων των δυο πάγκων.

Συγκεκριμένα μέλη του πάγκου του ΠΑΟΚ δέχτηκαν αντικείμενα, με τον προπονητή (Λουτσέσκου) να επιστρέφει ένα αντικείμενο στις εξέδρες (ο Ρουμάνος αρνήθηκε ότι είχε τέτοια πρόθεση) και τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα, για να ακολουθήσει γενική σύρραξη στη γραμμή του πλαγίου άουτ.

Μετά από 6 λεπτά έντασης ο αγώνας συνεχίστηκε στο 90+7′, με τον Άρη να προσπαθεί ανεπιτυχώς  μέχρι το 90+16′ για την ισοφάριση.

Συνθέσεις:

ΑΡΗΣ: Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (82′ Πίρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (87′ Νταμπό), Γκαρσία (80′ Γκρέι), Πάλμα (87′ Χριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80′ Καμάτσο), Καμαρά

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46′ Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (46′ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Α. Ζίβκοβιτς (88′ Καντουρί), Ολιβέιρα (62′ Μπράντον)