Με τον πλέον εμφατικό τρόπο «άνοιξε λογαριασμό» στο ΝΒΑ το Μιλγουόκι. Η ήττα… στις λεπτομέρειες από την Βοστόνη «πείσμωσε» τους «Μπακς», οι οποίοι στο δεύτερό του ματς στο ΝΒΑ και πρώτο εντός έδρας διέλυσαν το Γκόλντεν Στέιτ με 138-99. Μηδέν στα δύο για τους «Γουόριορς» στι ξεκίνημα της σεζόν…

Χριστούγεννα με μία εμφατική νίκη έκανε η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο, που δεν βρέθηκε στην καλύτερη του βραδιά στο Fiserv Forum, αλλά είχε δίπλα του έναν εκπληκτικό Κρις Μίνλτεντον.

Δύο 24ωρα μετά την ήττα τους από τους Σέλτικς οι Μπακς έπιασαν σπουδαία απόδοση και παρότι ο ηγέτης τους δεν ήταν αυτός που γνωρίζουμε συνήθως, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαλύσουν την… παρέα του Στεφ Κάρι.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν καταπληκτικός με 31 πόντους σε 26 λεπτά, ο Greek Freak δεν ήταν στην καλύτερη βραδιά του αλλά έπαιξε κι αυτός μόλις 27 λεπτά. Ο Greek Freak έκλεισε τον αγώνα με 15 πόντους από 4/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/15 βολές, είχε 13 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα μπλοκ, δύο φάουλ και δύο λάθη σε μόλις 26:42.

Το Μιλγουόκι πλέον, κοιτάζει το επόμενο ματς με τους Νικς στην Νέα Υόρκη (ξημερώματα Δευτέρας στην Ελλάδα) πριν από τους back-to-back αγώνες με τους Χιτ στο Μαϊάμι (29 και 30 Δεκεμβρίου).

Ο Στεφ Κάρι από την άλλη ήταν απελπιστικά μόνος του. Σε 28:58 είχε 19 πόντους από 4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 5/5 βολές, τέσσερα ριμπάουντ, έξι ασίστ και ένα κλέψιμο, την ώρα που ο ρούκι Τζέιμς Γουάιζμαν έδειχνε συναρπαστικά στοιχεία έχοντας 3/4 τρίποντα στα 25 λεπτά που αγωνίστηκε στο δεύτερο παιχνίδι της επαγγελματικής του καριέρας.