Την πέμπτη σερί νίκη τους σημείωσαν οι Μπακς, που επικράτησαν στην Ατλάντα των Χοκς με 135-127 και ανέβηκαν στην κορυφή της Ανατολικής Περιφέρειας, μαζί με τους Σέλτικς, με ρεκόρ 11-3. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη ένα αγώνα εντυπωσιακός καθώς πέτυχε το 14ο διαδοχικό double double, ενώ έκανε και ρεκόρ καριέρας με 11/11 δίποντα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Γιάννης τελείωσε την αναμέτρηση με 33 πόντους (11/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/13 βολές), 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Αυτό μάλιστα ήταν το 8ο παιχνίδι στα τελευταία 9, που είχε τουλάχιστον 30 πόντους και τουλάχιστον 10 ριμπάουντ.

Πολύ καλός για το Μιλγουόκι ήταν και ο Έρικ Μπλέντσο που είχε 28 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 12 πόντους είχε ο Μπρουκ Λόπεζ.

Για την Ατλάντα ο ΝτιΆντρε Χάντερ είχε 27 πόντους (3/3 τρίποντα) και 11 ριμπάουντ, ο Τρέι Γιανγκ είχε 25 πόντους (αλλά με 8/22 σουτ) και 8 ασίστ ενώ ο Καμ Ρέντις τελείωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους (3/3 τρίποντα).

Εξαιρετικό ματς έγινε στο Λος Άντζελες μεταξύ των Κλίπερς και των Σέλτικς, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με 107-104 (κ.α. 97-97).

Αυτό ήταν το πρώτο ματς στο οποίο αγωνίστηκαν μαζί ως συμπαίκτες οι Καγουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ, οι δύο μεγάλες μεταγραφές των Κλίπερς το καλοκαίρι.

Ο πρώτος σημείωσε 17 πόντους (με 7/20 σουτ), αλλά ήταν αυτός που έκοψε το τελευταίο σουτ του Κέμπα Γουόκερ, που θα ισοφάριζε την αναμέτρηση, ενώ ο δεύτερος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Για τους Σέλτικς ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 30 πόντους (5/10 τρίποντα), ενώ ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε 15 (1/11 τρίποντα) και 8 ασίστ.

Στο Ντάλας ο Λούκα Ντόντσιτς συνεχίζει να κάνει απίθανα πράγματα και οι Μάβερικς διέλυσαν το Γκόλντεν Στέιτ με 142-94. Ο νεαρός αστέρας σημείωσε το 7ο φετινό triple double με 35 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε μόλις 26 λεπτά συμμετοχής.

Ο Σλοβένος έγινε ο πιο νέος σε ηλικία παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που φτάνει σε δύο συνεχόμενα triple doubles, έχοντας 35+ πόντους στο ματς.

Ο Ντόντσιτς το πέτυχε σε ηλικία 20 χρονών και 265 ημερών, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Όσκαρ Ρόμπερτσον ο οποίος το είχε καταφέρει όταν ήταν 22 χρονών και 34 ημερών τον Δεκέμβριο του 1960.

Παράλληλα, έγινε και ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με το πιο γρήγορο triple double έχοντας αγωνιστεί 25 ή λιγότερα λεπτά στο ματς.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ με 20 πόντους, ο Τζέιλεν Μπράνσον με 15 πόντους και ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισαν από το Ντάλας, ενώ για τους Γουόριορς ο Έρικ Πασκάλ είχε 22 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στο Ντένβερ ο Νίκολα Γιόκιτς οδήγησε τους Νάγκετς στη νίκη με 105-95 επί των Ρόκετς, σταματώντας το σερί του Χιούστον στις 8 νίκες.

Ο Γιόκιτς τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Γουίλ Μπάρτον και 11 ο Πολ Μίλσαπ.

Για το Χιούστον ο Χάρντεν είχε 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ (αλλά και 8 λάθη), ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 25 πόντους με 8/22 σουτ και ο Κλιντ Καπέλα 12 πόντους και 21 ριμπάουντ (το 5 διαδοχικό του παιχνίδι με τουλάχιστον 20 ριμπάουντ).