Η Σερβία νίκησε τις ΗΠΑ με 94-89, χάρις σε ένα απίθανο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 32-7 και θα συνεχίσει στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης, παίζοντας στο Πεκίνο το Σάββατο (14/9, 15:00), με τη νικήτρια του αγώνα Τσεχία-Πολωνία.

Αντίθετα, οι Αμερικανοί θα παίξουν την ίδια ημέρα (11:00) με την ηττημένη της ίδιας αναμέτρησης για τις θέσεις 7-8, όμως όποια κι αν καταλάβει η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς θα είναι η χειρότερη της Ιστορίας της σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι ΗΠΑ, που μετά τη Γαλλία στον προημιτελικό, γνώρισαν δεύτερη συνεχή ήττα, αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 33-12 στη β΄περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν ποτέ, έστω να ισοφαρίσουν τους «πλάβι».

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, παίκτης των Σακραμέντο Κινγκς, πέτυχε 28 πόντους με 7/14 τρίποντα (από τα 15/31 των «πλάβι»), μοίρασε 6 ασίστ και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

«Διψήφιοι» ήταν και οι Λούτσιτς (15π.), Μίτσιτς (10π.) για την ασημένια στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας το 2014, Σερβία, ενώ από τους αντίπαλούς τους ξεχώρισαν οι Μπαρνς (22π.), Ουόκερ (18π.) και Μίντλετον (16π.).