Μετά από ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημίχρονο, Πανιώνιος και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στη Νέα Σμύρνη, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Πανιώνιος μπορεί να μην κατάφερε να ανέβει πάνω από το μηδέν, ωστόσο διατήρησε την καλή παράδοση που έχει δημιουργήσει όταν φιλοξενεί τον Άρη (4-1-1 στα έξι τελευταία).

Επιπλέον, έβαλε… φρένο στο αρνητικό σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών, ενώ έχει σημειώσει τα πέντε από τα έξι φετινά γκολ του στο δεύτερο ημίχρονο. Στα αρνητικά για τους “κυανέρυθρους” του Νικόδημου Παπαβασιλείου η αποβολή του Νεμάνια Μιλόγεβιτς, που πέρασε στον αγώνα στο 41′, στο 46′ αντίκρισε την πρώτη κίτρινη κάρτα και στο 48′ αποβλήθηκε…

Οι “κίτρινοι”, από την άλλη, δέχθηκαν γκολ για πρώτη φορά με τον Μίχαελ Ένινγκ στην τεχνική τους ηγεσία. Γκολ που, εν τέλει, τους στέρησε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς με τον Γερμανό προπονητή στον πάγκο τους. Τουλάχιστον, δεν σκόραραν με πέναλτι, όπως είχε συμβεί στις τρεις προηγούμενες φορές που βρήκαν δίχτυα.

«Ο Πανιώνιος σκόραρε κόντρα στην ροή του αγώνα. Όταν μια ομάδα παίζει με δέκα παίκτες και προηγείται στο σκορ, κοιτάει πώς να το κρατήσει. Εμείς προσπαθήσαμε, ισοφαρίσαμε και είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου», δήλωσε ο Ένινγκ, με τον Παπαβασιλείου από την πλευρά του να επισημαίνει: «Νιώθω περηφάνια για την προσπάθεια των παικτών μου. Δώσαμε τα πάντα. Αυτό πρέπει να κάνουμε. Άδικα βρεθήκαμε με 10 παίκτες, αλλά ανταποκριθήκαμε όπως έπρεπε και μόνο θετικά μπορεί να μας δώσει αυτή η αναμέτρηση».