Σε ακατάλληλη για καρδιοπαθείς εξελίχθηκε η σημερινή (9/2) επαναληπτική αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό, για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Είχε αρκετές εναλλαγές, έντονη σσυναισθηματική φόρτιση και αγωνία. Τελικά οι γηπεδούχοι «σφράγισαν το εισιτήριο» για τα ημιτελικά, επικρατώντας στην παράταση με 3-1 (κ.α. 2-1).

Το «εισιτήριο» για τους «4» φέρει φαρδιά πλατιά την… υπογραφή του Γιώργου Μασούρα. Αφού τα δύο δικά του γκολ, σε καθοριστικότατα σημεία, αφενός έστειλαν τον αγώνα στην παράταση (90’+2′) και αφετέρου απέκλεισαν τη διαδικασία των πέναλτι και «σφράγισαν» την πρόκριση (115′).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προηγηθεί με το… καλησπέρα, χάρη στο γκολ του Φαντιγκά (6′). Ο οποίος, τρία λεπτά νωρίτερα είδε το δοκάρι να του «απαγορεύει» να σκοράρει. Οι γηπεδούχοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για να «κλειδώσουν» την υλοποίηση του στόχου τους αλλά δεν τις αξιοποίησαν.

Δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι μπορούν, να επιδιώξουν το -με βάση το 2-1 στο Αγρίνιο- «χρυσό» γκολ και να το πετύχουν με τον Καρέλη (85′).

Όμως, δεν έφυγαν από το «Γ. Καραϊσκάκης» με την πρόκριση για τρεις λόγους. Αφ’ ενός, της ευστοχίας Μασούρα και των επεμβάσεων του Τζολάκη. Αφετέρου γιατί από το 89′ έπαιζαν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Ντουάρτε.

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει την ολοκλήρωση του ντέρμπι των δικεφάλων -που είναι σ’ εξέλιξη αυτή την ώρα στο ΟΑΚΑ- για να μάθει ποια ομάδα θ’ αντιμετωπίσει στους «4».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Βρουσάι, Κίτσος, Παπαδόπουλος, Μπα, Κανέ (66′ Μαντί Καμαρά), Σουρλής (98′ Ανδρούτσος), Καρβάλιο (66′ Ρόνι Λόπες), Ονιεκούρου (76′ Κούντε), Φαντιγκά (53′ Μασούρας), Αραμπί (54′ Τικίνιο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Μπακαδήμας (57′ Λάρσον), Μαλής, Βργκοτς, Περέιρα, Μάρτενσον (105’+1′ Λούι), Αντούνες (57′ Φλόρες), Ντουάρτε, Μεντόσα (82′ Μπαρμπόζα), Ντάγκο (90′ Χουχούμης), Καρέλης (90′ Τσιγκάρας).