Η εθνική (αν και δεν ήταν καλή) «άγγιξε» απόψε (5/9) στην Πρίστινα την υλοποίηση του ποθητού. Αλλά τελικά δεν ήταν ικανή να την πετύχει. Στην αναμέτρηση -της 5ης αγωνιστικής του 2ου προκριματικού ομίλου για το Mundial 2022- που έγινε στο «Fadil Vokrri Stadium», αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με το Κόσοβο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας μας δεν είχε καλή απόδοση (για να το γράψουμε ευγενικά). Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου «ν’ ανοίξει» το σκορ. Μια… ανάσα πριν ο Γάλλος διαιτητής, Φρανσουά Λετεσιέ, στείλει τις δύο ομάδες στ’ αποδυτήρια.

Από κάθετη μπαλιά του Τάσου Μπακασέτα, ο συνονόματός του, Δουβίκας -στην πρεμιέρα του με τη «γαλανόλευκη»- πλάσαρε σωστά τον Μούριτς (45’+1′). Στην πρώτη και μοναδική σοβαρή προσπάθεια των φιλοξενούμενων για γκολ.

Στην επανάληψη η εθνική πιέστηκε αλλά δεν κινδύνεψε σοβαρά. Από την άλλη, όμως, δεν κατάφερε και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις να πετύχει δεύτερο γκολ. Το οποίο, πιθανότατα, θα «κλείδωνε» το διπλό.

Και οι γηπεδούχοι την έκαναν να το πληρώσει -με το ίδιο μεν… νόμισμα, αλλά πολύ- «ακριβά». Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Μουρίτσι διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα.

Το οποίο, ουσιαστικά σημαίνει και αποκλεισμό των «γαλανόλευκων» από τα τελικά.

Πλέον, (θεωρητικά) στοχεύουν τη δεύτερη θέση, μόνο λόγω μαθηματικών στους εναπομείναντες αγώνες. Στην ουσία, όμως, αυτό -βάση της εικόνας και των αποτελεσμάτων της- είναι «να ‘χαμε να λέγαμε».

Την ερχόμενη Τετάρτη (8/9, 21:45) υποδέχονται στο ΟΑΚΑ τη δεύτερη Σουηδία και το Κόσοβο την Ισπανία. Η οποία, στην έτερη αναμέτρηση του ομίλου, έκανε… περίπατο με τη Γεωργία. Την οποία νίκησε με 4-0.

Πλέον, η βαθμολογία, έχει ως εξής: Ισπανία 10 (11-5), Σουηδία 9 (6-1), Κόσοβο 4 (2-7), Ελλάδα 3 (3-3), Γεωργία 1 (1-4)