Ήττα σοκ από τη Βραζιλία υπέστη η εθνική ομάδα μπάσκετ στη δεύτερη αγωνιστική της πρώτης φάσης του μουντομπάσκετ της Κίνας. Οι διεθνείς μας ηττήθηκαν με 79-78 από την ομάδα του Βαρεζάο ο οποίος σημείωσε νταμπλ – νταμπλ.

Οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν να μπλοκάρουν όλα τα ατού της εθνικής μας με πρώτο τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έμεινε στους 13 πόντους ενώ αποβλήθηκε λίγο πριν το τέλος με 5 φάουλ.

Η Ελλάδα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στο ημίχρονο με δέκα πόντους (40-30). Σκιά του εαυτού της στο δεύτερο μέρος, βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ και δεν κατάφερε να επανέλθει παρότι προσπάθησε κυρίως στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Κώστας Σλούκας είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν, δεν κατάφερε να ευστοχήσει στις τρεις βολές που είχε κερδίσει.

Το τελικό 79-78 στέλνει τη Βραζιλία στη δεύτερη φάση, ενώ η Ελλάδα θα πρέπει να κερδίσει τη Νέα Ζηλανδία ώστε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της.