Η Ζαλγκίρις για δύο μήνες έχανε από τους… πάντες και μετρούσε ρεκόρ 0-9 στην Euroleague. Απέναντι στον Παναθηναϊκό οι Λιθουανοί μυρίστηκαν… αίμα και αντιμετώπισαν αυτό το ματς σαν έναν πρώτο «τελικό». Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ήταν για 40′ μπροστά στο σκορ και χωρίς να παίζουν ιδιαίτερα αποτελεσματικό μπάσκετ, έφτασαν μάλλον εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα (1-9 ρεκόρ). Από την άλλη, οι νταμπλούχοι Ελλάδας ήταν ξανά… σκιά του εαυτού τους και δεν μπόρεσαν να παρουσιάσουν καλό πρόσωπο κόντρα στους ουραγούς της διοργάνωσης (2-8 ρεκόρ).

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Αρτούρας Μιλάκνις (13π. με 3/6 τρίποντα), Τάιλερ Κάβανο (12π., 9ρ.), Εντγκάρας Ουλανόβας (11π., 6ρ.) και Μάρεκ Μπλάζεβιτς (10π.), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ με συνέπεια μόνο από τον Ντάριλ Μέικον (21π., 6ρ., 3ασ., 2κλ. αλλά και 5λ.). Με 2/13 σουτ και 5/9 βολές τελείωσε το ματς ο Ιωάννης Παπαπέτρου, 1/7 είχε ο Οκάρο Ουάιτ και 1/6 ο Κέντρι Πέρι, με τον Γιόγκι Φέρελ να χρησιμοποιείται ξανά ελάχιστα (6′).

Όλα… λάθος στην επίθεση και -8 στο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός ήταν για άλλη μια φορά πολύ νευρικός στην επίθεση (1/6 σουτ και 2λ. στο 5′, 9-4 το σκορ). Μόλις ο Αρτούρας Μιλάκνις βρήκε ρυθμό, η Ζαλγκίρις πάτησε το… γκάζι (14-9 στο 7′ και 20-12 στο 10′ με 7π. του σουτέρ της), την ώρα που το «τριφύλλι» συνέχιζε τα αλλεπάλληλα λάθη και έπαιρνε πολύ κακές επιλογές. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μετρούσε 4/14 σουτ και 1 ασίστ για 3 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, αδυνατώντας να βρει ρυθμό στη «Zalgirio Arena».

Γύρισε από το -14 και έμεινε «ζωντανός» ο Παναθηναϊκός

Ο Γιόγκι Φέρελ ευστόχησε σε ένα τρίποντο στο 12′ (23-17), αλλά αυτό δεν άλλαξε την εικόνα των φιλοξενούμενων. Το small ball του Γιούρι Ζντοβτς βοήθησε την πρωταθλήτρια Λιθουανίας, που «έχτισε» διψήφιες διαφορές (28-17 στο 14′ και 34-20 στο 16′). Ο Ντάριλ Μέικον μετρούσε 4λ., αλλά στο σκοράρισμα έκανε ξανά τη διαφορά (11π. στο 20′) και με ένα τρίποντο και φάουλ του έδωσε… πνοή στους «πράσινους» (34-28 στο 17′). Στο ημίχρονο οι νταμπλούχοι Ελλάδας μπόρεσαν να μείνουν «ζωντανοί» (43-37), παρά τα χαμηλά στάνταρντς απόδοσής τους. Να σημειώσουμε πως στο πρώτο μέρος ο 20χρονος σέντερ του Ζντοβτς, Μάρεκ Μπλάζεβιτς, είχε σημειώσει 10 πόντους.

Μία από τα ίδια και… γνώριμο σκηνικό

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τα 7/15 τρίποντα στο 22′ και διατήρησαν το προβάδισμά τους (49-41) με το αρνητικό νέο για τους ίδιους να έρχεται αμέσως μετά με το 4ο φάουλ του Μπλάζεβιτς. Η Ζαλγκίρις πήρε σκορ από τον Τάιλερ Κάβανο (9π.), με τους «πράσινους» να βλέπουν τον Ιωάννη Παπαπέτρου να σημαδεύει το σίδερο (2/8 εντός πεδιάς). Η ομάδα από το Κάουνας πήγε σε νέο διψήφιο (58-48 στο 27′), ο Τζεχάιβ Φλόιντ στο blooper του αγώνα έχασε ένα άλεϊ ουπ, αλλά ο Κέντρικ Πέρι τελικά έδωσε… παλμό με ένα τρίποντο στο φινάλε της 3ης περιόδου (60-52).

Είχε «απαντήσεις» ο Ζαλγκίρις και το… καθάρισε

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μέικον βρήκε ένα τρίποντο και ο Πρίφτης πέρασε στο παρκέ ύστερα από ώρα τον Χάουαρντ Σαντ Ρος. Μάλιστα, η ασίστ του Κουβανού έφερε το κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη για το 60-57 στο 32′. Όμως, μετά το τάιμ άουτ του Ζντοβτς το μομέντουμ άλλαξε και η Ζαλγκίρις «έτρεξε» ένα γρήγορο 7-0 (67-57 στο 34′), για να «αγγίξει» την πρώτη νίκη της σεζόν, με τους παίκτες του Πριφτη να τα κάνουν -ξανά- όλα λάθος. Η άμυνα των νταμπλούχων Ελλάδας έγινε πιο συμπαγής και το 8-0 σερί (τρίποντο Κασελάκη, 3/3β. του Μέικον και δίποντο Παπαγιάννη και 67-65) έβαλε τον Παναθηναϊκό στο ματς. Η Ζαλγκίρις με τους Κάβανο και Γκιφάι πήγε ξανά στο +7, με τον Παπαπέτρου να μετράει πια 2/13 σουτ. Ο Μέικον συνέχιζε τα… ηρωικά του, αλλά ο Σαντ Ρος έκανε ένα κομβικό λάθος και ο Ουλανόβας κράτησε το +7 (74-67 με 100” να μένουν). Στο τελευταίο λεπτό τίποτα δεν άλλαξε, με τη Ζαλγκίρις να πανηγυρίζει την πρώτη φετινή της νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69