Με τους Καβάνι (2 γκολ και μία ασίστ) και Φερνάντες (δύο γκολ και δύο ασίστ) να «οργιάζουν» η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται σχεδόν και με τα δύο πόδια στον τελικό του Europa League (26/05, Γκντανσκ) με το εμφατικό 6-2 επί της Ρόμα στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό στο «Όλντ Τράφορντ», ενώ η Άρσεναλ, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 και να παίζει με παίκτη λιγότερο στο «Κεράμικα» (αποβολή Σεμπάγιος στο 57΄), βρήκε το γκολ που την κρατά γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης, παρά την ήττα της με 2-1 από το «κίτρινο υποβρύχιο».

Μπορεί η Γιουνάιτεντ να δέχτηκε για πρώτη φορά μετά το εννέα χρόνια και συγκεκριμένα ύστερα από 17 ματς στην έδρα της περισσότερο από ένα γκολ στο Europa League (την τελευταία φορά που συνέβη αυτό ήταν το 2012 στην ήττα με 2-3 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο) και να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2 στο ημίχρονο, ωστόσο, με τα «υπερ-όπλα» που έχει στην.. φαρέτρα της (Φερνάντες, Καβάνι), «απάντησε» με 5 γκολ στο β΄ 45λεπτο και με το εμφατικό 6-2 έκλεισε θέση στον τελικό.

Οι «Ρωμαίοι» μπορεί να πέτυχαν δύο γκολ στο «Θέατρο των Ονείρων» (σ.σ. το έχουν κάνει στα 6 από τα 7 ματς που έδωσαν έως τώρα στη διοργάνωση), αλλά δεν βρήκαν τη λύση να σταματήσουν τον Ουρουγουανό στράικερ και τον Πορτογάλο μέσο, που έκαναν «πάρτι» στην επανάληψη σκοράροντας από δύο φορές ο καθένας.

Η ομάδα της «αιώνιας πόλης» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9΄, «απάντησε» με δύο γκολ μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους και μπήκε με προβάδισμα στ΄ αποδυτήρια, πριν γνωρίσει τη συντριβή.

Η Βιγιαρεάλ μετρούσε μόλις μία νίκη στην έδρα της από τις 2 Ιανουαρίου στη La Liga, ωστόσο, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο απέναντι στους «κανονιέρηδες» είχε βάλει τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη. Τελικά την πήρε (7η σερί σε ισάριθμες αναμετρήσεις που έχει δώσει επί ισπανικού εδάφους στη διοργάνωση), όχι με το σκορ που θα ήθελε και την ερχόμενη εβδομάδα (6/05) στο «Έμιρέιτς» θα επιδιώξει να υπερασπιστεί το αποψινό 2-1.

Ο Τριγκέρος στο 5΄ και ο Αλμπιόλ με το δεύτερο του γκολ στη διοργάνωση (είχε σκοράρει και στην φάση των «16» εναντίον της Ντιναμό Κιέβου) στο 29΄ ήταν οι σκόρερ για το «κίτρινο υποβρύχιο» απέναντι σε μία «νωθρή» Άρσεναλ, που από το 57΄ αγωνιζόταν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Σεμπάγιος με δεύτερη κίτρινη. Παρ΄ όλα αυτά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρήκε το «χρυσό» γκολ που ήθελε, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο, ενώ στο 80΄ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στον αγωνιστικό χώρο με την αποβολή του Κάπουε.