Σε μία ιστορική βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο, ο «ατσάλινος» Ολυμπιακός κέρδισε μέσα στο Emirates (2-1) την Άρσεναλ των πολλών εκατομμυριών και πήρε πανάξια πρόκριση στους «16» του Europa League.

Ήρωας για τους «ερυθρόλευκους» ο Ελ Αραμπί που με απίστευτο γκολ… buzzer beater στο τελευταίο λεπτό της παράτασης πήρε μία από τις μεγαλύτερες (αν όχι τη μεγαλύτερη) πρόκριση της ιστορίας του «γκρεμίζοντας» με 2-1 το «σπίτι» των «κανονιέρηδων»!

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι σε ολόκληρο τον αγώνα, ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με γκολάρα του Σισέ και έχασαν ευκαιρίες για να “τελειώσουν” την ομάδα του Αρτέτα νωρίτερα, πριν γίνει το ματς ροντέο στα τελευταία λεπτά. Η αναμέτρηση πήγε στην παράταση όπου ο Ολυμπιακός έδειξε εμφανή σημάδια κούρασης και ο Ομπαμεγιάνγκ «πάγωσε» την ομάδα του Μαρτίνς σκοράροντας στο 113′.

Εκεί όμως ο Ολυμπιακός έδειξε ψυχή και με τον Αλγερινό «πυρπολητή» έβαλε… φωτιά στο Emirates για μία ιστορική πρόκριση.