Μετά από ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, όπου σίγησε το κοινό της Τότεναμ και ξάφνιασε όλη την Ευρώπη, ο Ολυμπιακός υπέστη αγωνιστική καθίζηση στην επανάληψη με αποτέλεσμα να ηττηθεί από τους Λονδρέζους με 4-2.

Σε μία αναμέτρηση που ο υψηλός ρυθμός και η ένταση θύμισαν… Premier League, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν… αφηνιασμένοι και κατάφεραν στο 19ο λεπτό να είναι μπροστά με δύο τέρματα!

Πρώτα ο Ελ Αραμπί στο 6′ με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή και μετά ο Σεμέδο από κοντά «έγραψαν] το 2-0 και έκαναν τους «ερυθρόλευκους» οπαδούς να κάνουν όνειρα για πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Η… γκέλα όμως του Μεριά στα χασομέρια του ημιχρόνου που οδήγησε σε ένα εύκολο γκολ από τον Ντέλε Άλι «ξύπνησε» τους γηπεδούχους του Ζοσέ Μουρίνιο και τους έκανε να βγουν αφυπνισμένοι στην επανάληψη, κάνοντας το γήπεδο να… κατηφορίσει.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σημειώσουν άλλα τρία τέρματα με τους Κέιν (50′), Οριέ (73′) και πάλι Κέιν (77′) και να «σφραγίσουν» το εισιτήριο της πρόκρισης από τους ομίλους του Champions League.