Ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στο World Group II και τους αγώνες που θα γίνουν τον ερχόμενο Σεπτέμβριο με τους ηττημένους του World Group I Play-offs, απέκτησε η Εθνική ομάδα τένις, που συμμετέχει στο Ντέιβις Καπ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, αντιμετωπίζει στη Μανίλα τις Φιλιππίνες και μέχρι στιγμής, προηγείται με 2-0 χάρη σε δύο νίκες των αδελφών Τσιτσιπά.

Ο Στέφανος επικράτησε άνετα με 2-0 σετ (6-2, 6-1) του Αλμπέρτο Λιμ και στην συνέχεια, ο μικρός αδελφός του, Πέτρος, νίκησε τον Τζέισον Πατρομπόν -επίσης- με 2-0 σετ (6-2, 6-1).

Οι Έλληνες τενίστες θέλουν μία νίκη για να προκριθούν στο World Group και θα την επιδιώξουν στον αυριανό (7/3) αγώνα του διπλού, όπου οι Μάρκος Καλοβελώνης και Πέτρος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσουν τους Αλκαντάρα και Γκονζάλες. Σε περίπτωση ήττας, ο «Tsitsifast» θα έχει την ευκαιρία να κρίνει την πρόκριση με αντίπαλο τον Τζέισον Πατρομπόν.