Με… ανατρεπτικές διαθέσεις και ως εκ τούτου το δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα η Κολωνία. Υποδέχτηκε, για την πρώτη αγωνιστική της Bundesliga, τη Χέρτα και βρέθηκε να χάνει με 1-0, μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Γιόβετιτς.

Όμως, οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν ν’ ανατρέχουν τα εις βάρος τους δεδομένα. Με ένα γκολ από τον Μοντέστ (41′) και δύο -μέσα σε τρία λεπτά- από τον Κάιντς (52′, 55′).

Στην έτερη αναμέτρηση, με την οποία «έπεσε η αυλαία» της πρώτης αγωνιστικής, ένα γκολ ήταν αρκετό για τη Μάιντς να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Τα δίχτυα κούνησε ο Νιακατέ (13′) και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του επί της Λειψίας.

Τ’ αποτελέσματα και οι σκόρερς:

Παρασκευή 13/8

Γκλάντμπαχ-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (10’ Πλεά – 42’ Λεβαντόβσκι)

Σάββατο 14/8

Βόλφσμπουργκ-Μπόχουμ 1-0 (22’ Βέγκχορστ)

Ουνιόν Βερολίνου-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1 (7’ Αβονίγι – 12’ Ντιαμπί)

Στουτγκάρδη-Γκρόιτερ Φιρτ 5-1 (30’ Έντο, 36’ Κλέμεντ, 55’, 76’ Κεμπφ, 61’ Αλ Γκαντιουί – 90’ Λέβελινγκ)

Άουγκσμπουργκ-Χόφενχαϊμ 0-4 (37’ Μπρούουν Λάρσεν, 78’ Ανταμιάν, 87’ Ρούτερ, 90’+5’ Ρούντι)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Φράιμπουργκ 0-0

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 5-2 (23′ Ρόις, 32′ Αζάρ, 34′, 70′ Χάαλαντ, 58′ Ρέινα – 27′ Πάσλακ αυτ., 86′ Χάουγκε)