Οι Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη έχασαν και το δεύτερο παιχνίδι τους στο τάι μπρέικ και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του τουρνουά τεσσάρων αστέρων στο Γκστάαντ της Ελβετίας.

Η Εθνική ομάδα Γυναικών ηττήθηκε με 1-2 (21-19, 17-21, 12-15) από τις Καναδές Μέγκαν και Νικόλ, καταλαμβάνοντας την 25η θέση στο τουρνουά.

Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα κράτησε από την αρχή σταθερό προβάδισμα δείχνοντας καλύτερη προσαρμογή στο βροχή, καθώς το 4-2 έγινε 8-3, αλλά οι Καναδές άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (8-6, 9-8).

Οι Ελληνίδες έφτασαν και πάλι στο +4 (16-12) όμως με σερί 1-5 το σκορ έγινε 17-17, για να έχουμε τάιμ άουτ. Με την επιστροφή, επίθεση της Καραγκούνη και κόντρα μπάλα της Αρβανίτη έφεραν το 19-17 και η διαφορά διατηρήθηκε ως το τέλος.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τις Καναδές να ξεφεύγουν 8-5. Με ωραίες άμυνες το ελληνικό δίδυμο προηγήθηκε 9-8 κι από εκείνο το σημείο άρχισε μία μεγάλη μάχη πόντο με πόντο, ως το 16-16. Εκεί η Εθνική «κόλλησε» στην επίθεση, το σκορ έγινε 20-16 για τις αντιπάλους τους και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Οι Ελληνίδες ξεκίνησαν καλύτερα, έφτασαν στο 4-2 κι αμέσως ύστερα έχασαν κόντρα μπάλα για το +3, διατηρώντας πάντως το προβάδισμα ως το 9-7, που έγινε 9-11 με άσο και δύο λάθη, από άουτ επίθεση της Αρβανίτη κι επίθεση στο φιλέ της Καραγκούνη.

Στο 11-12 η Αρβανίτη δεν κατάφερε να κάνει άμυνα, αμέσως ύστερα η Καραγκούνη έκανε κακή υποδοχή (11-14) και παρότι οι δυο τους «έσβησαν» το πρώτο ματς μπολ, στην επόμενη φάση ο αγώνας τελείωσε.