Από το τζούντο ήρθε το δεύτερο μετάλλιο για την Ελλάδα, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ.

Ο Γιώργος Αζωίδης με ένα ασυνήθιστο σερί νικών με πτώση κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία 73κ. του τζούντο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα, στη συνέχεια επικράτησε με πτώση, των Χόιακ (Σλοβενία), Γκιακόβα (Κόσσοβο), Χαϊντάροφ (Αζερμπαϊτζάν), πριν χάσει με πτώση στον ημιτελικό από τον Αζέρο Ορούγιοφ. Στο κρίσιμο παιχνίδι για το χάλκινο μετάλλιο επικράτησε με πτώση του Ισραηλινού Τοχάρ Μπουτμπουλ.

Η Ελλάδα κατέκτησε και τρίτο της μετάλλιο στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ. Ο Σάββας Καρακιζίδης έχασε στον μεγάλο τελικό από τον Ρώσο Ρουσλάν Μπαγκντασαριάν με 2-0 στα σημεία και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, φοιτητής φυσικής αγωγής, ξεκίνησε πριν φτάσει στον τελικό με δύο νίκες σε βάρος του Αζέρου Γκαράγιεφ και του Λευκορώσου Ανίσκεβιτς.