Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κατά διαστήματα και με πρωταγωνιστές τους Μπρούνο Γκάμα, Γιάννη Φετφατζίδη και Λίντσεϊ Ρόουζ, ο Άρης επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Super League. Οι “κίτρινοι” επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα στο Αγρίνιο, εδραιώθηκαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πήραν ψυχολογία ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με τον Ατρόμητο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Αντίθετα, οι “κυανέρυθροι” παρέμειναν στην τελευταία θέση ενώ έχασαν και τον Ουμάρ Καμαρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Μίχαελ Ένινγκ επανέφερε μετά από περίπου 1,5 μήνα τον Ντάνιελ Σούντγκρεν στο δεξί άκρο της άμυνας, τοποθετώντας τον Ρόουζ στο αριστερό ενώ δε δίστασε να ρίξει εξαρχής στη μάχη τον Γκάμα που ταλαιπωρήθηκε από τραυματισμό τις προηγούμενες ημέρες. Από την άλλη, ο Νικόδημος Παπαβασιλείου υποχρεώθηκε σε αλλαγή πλάνων λίγο πριν τη σέντρα της αναμέτρησης, καθώς ο Μάτιτς Κότνικ ανέβασε υψηλό πυρετό, με τον Ζερεμί Μαλέρμπ να ξεκινάει κάτω από τα δοκάρια του Πανιωνίου.

Με τον Φετφατζίδη να έχει κέφια, οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς. Ο διεθνής Έλληνας εξτρέμ έκανε εκπληκτικό σόλο στο 13′, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε δε βρήκε στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μαλέρμπ ήταν στη θέση του για να μπλοκάρει το σουτ του πρώην άσου του Ολυμπιακού. Το ίδιο συνέβη και στο 19′ στο σουτ του Γκάμα, ωστόσο στο 31′ ο κεραυνός με το δεξί του Πορτογάλου εξτρέμ κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Μαλέρμπ για το 1-0! Τρομερό γκολ, όγδοο τέρμα του Μπρούνο Γκάμα στη φετινή Super League! Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 34′ ο Δημήτρης Εμμανουηλίδης βγήκε απέναντι από τον Χουλιάν Κουέστα, όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Ωστόσο, τρία λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, από έξυπνη κάθετη πάσα του Ρόουζ ο Φετφατζίδης βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μαλέρμπ, τον προσπέρασε και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς!