Απογοητευμένος με τ’ αποτέλεσμα αλλά χωρίς παράπονα από την προσπάθεια των παικτών, παρουσιάστηκε ο Φαν’τ Σχιπ στις δηλώσεις του, μετά την ισοπαλία στο Κόσοβο.

Παρά το γεγονός ότι παραδέχτηκε πως «απόψε δεν είμαστε στο επίπεδο που θέλαμε» και πως ίσως δεν ήταν συγκεντρωμένοι. Αναφέροντας ότι πλέον είναι δύσκολα τα πράγματα και «μοναδική μας επιλογή είναι να τερματίσουμε στη 2η θέση».

Αρχικά, στην κάμερα της Cosmote TV, ανέφερε: «Τι είναι δίκαιο, πέτυχαν ένα γκολ στο τέλος του αγώνα, η κρίση μας μέσα στον αγωνιστικό δεν ήταν τόσο καλή, ειδικά στη φάση του γκολ.

Σκόραραν στις καθυστερήσεις, εμείς σκοράραμε προς το τέλος του ημιχρόνου. Παίξαμε με καρδιά και πάθος, ίσως η κριτική είναι λίγο άδικη στο τέλος. Είναι απογοητευτικό να ισοφαρίζεσαι στις καθυστερήσεις, αλλά πρέπει να κοιτάξουμε τον επόμενο αγώνα μας.

Δεν έχει χαθεί η πρόκριση, αλλά είναι δύσκολα πλέον. Πρέπει να τερματίσουμε στη 2η θέση, αυτή είναι η μοναδική μας επιλογή. Η ομάδα τα έδωσε όλα για τη νίκη, σίγουρα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια πράγματα καλύτερα. Όταν δεν παίρνεις τους τρεις βαθμούς, είναι δύσκολα.

Πίεση πάντα υπάρχει. Ακόμα και με το 0-1, πάλι θα είχαμε δύσκολο έργο μιας και μόνο ο πρώτος στον όμιλο προκρίνεται. Αλλά με το 1-1 στα τελευταία λεπτά, η κατάσταση είναι εξαιρετικά δύσκολη. Είναι ξεκάθαρο πως υπάρχει πίεση, αλλά πρέπει να προετοιμαστούμε για τον αγώνα με την Σουηδία»

Κατόπιν, στη συνέντευξη Τύπου -μεταξύ άλλων- δήλωσε: «Ξέραμε ότι δε θα είναι εύκολο. Προσπαθήσαμε να ελέγξουμε το παιχνίδι αλλά δεν καταφέραμε να γίνουμε αρκετά επικίνδυνοι. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παίξαμε όπως θα θέλαμε. Προσπαθήσαμε να πιέσουμε ψηλά.

Στη φάση του γκολ δεν είχαν καλή κρίση οι ποδοσφαιριστές. Είναι αδικία ότι χάσαμε στις καθυστερήσεις, ότι κρατάς τη νίκη στα χέρια σου. Δεν μπορώ όμως να πω κάτι για τα παιδιά. Έπαιξαν με την καρδιά τους. Τρέξανε, προσπάθησαν αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε τ’ αποτέλεσμα και να φύγουμε με τη νίκη.

Τα παιδιά έκαναν ότι τους ζήτησα. Πρέπει να δούμε ρεαλιστικά τα πράγματα. Βρισκόμαστε σε δύσκολη κατάσταση, λείπουν παίκτες. Είναι δύσκολο όταν κάθε φορά πρέπει να κάνεις 4-5 αλλαγές στο αρχικό σου σχήμα. Ίσως δεν είμαστε αρκετά συγκεντρωμένοι. Δεν πετύχαμε τ’ αποτέλεσμα που θέλαμε».