Δώρο γενεθλίων στον… εαυτό του έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς (έγινε 23ων σήμερα), καθώς νίκησε με χαρακτηριστική άνεση τον Ρώσο Κάρεν Χατσάνοφ με 2-0 (6-3, 6-2) και προκρίθηκε στους «8» του Rogers Cup.

Στο κεντρικό κορτ του τουρνουά του Τορόντο, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ρώσο αντίπαλό του και αργυρό Ολυμπιονίκη του Τόκιο (Νο28 στην παγκόσμια κατάταξη), φτάνοντας τις 4 νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα σερβίροντας πρώτος με «love γκέιμ» (χωρίς να χάσει πόντο) και μετέφερε από νωρίς την πίεση στον Χατσάνοφ. Στο τέταρτο γκέιμ έκανε break, φτάνοντας στο 3-1, ενώ πήρε και το επόμενο γκέιμ ανεβάζοντας το σκορ στο 4-1. Στη συνέχεια οι δύο αθλητές «κράτησαν» τα σερβίς τους, με τον Τσιτσιπά να «κλείνει» το σετ με 6-3, «γυρίζοντας» το break point του Ρώσου κι έχοντας 15/17 κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς του (88,2%).

Αντίστοιχα δυνατό ξεκίνημα έκανε ο Έλληνας πρωταθλητής και στο δεύτερο σετ με break στο σερβίς του Χατσάνοφ. Στη συνέχεια «κράτησε» το δικό του σερβίς φτάνοντας στο 2-0, στο 3-1 και στο 4-2, πέτυχε δεύτερο break στο 7ο γκέιμ (5-2) και «τελείωσε» τον αγώνα σερβίροντας ο ίδιος για το 6-2, με άσο στον τελευταίο πόντο.

Στην προημιτελική φάση ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Νορβηγό Κάσπερ Ρουντ, ο οποίος λίγο νωρίτερα νίκησε τον Σέρβο Ντούσαν Λάιοβιτς με 2-0 σετ (6-4, 6-3).

Αμέσως μετά τη νίκη του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θέλησε να στείλει το δικό του μήνυμα προς τους Έλληνες και την πατρίδα μας που δοκιμάζεται εδώ και μέρες από τις καταστροφικές πυρκαγιές.

Στην… καθιερωμένη υπογραφή του νικητή με μαρκαδόρο στην κάμερα της παραγωγής που καλύπτουν τους αγώνες τένις του Τορόντο, ο Έλληνας πρωταθλητής έγραψε “Pray for Greece” («προσευχόμαστε για την Ελλάδα»), δείχνοντας τη στήριξή του για τις δύσκολες στιγμές που περνάει η χώρα μας.