Ένας αγνώριστος στην κυριολεξία Ολυμπιακός με τραγική άμυνα και μοιραίο Μεριά, χάρισε τρία γκολ και τρεις βαθμούς στον Ερυθρό Αστέρα ο οποίος φάνηκε στο γήπεδο μετά από το 60ο λεπτό του αγώνα όταν ο Μπενζιά αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο του παιχνιδιού η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο και τους τρεις βαθμούς με το γκολ που είχε πετύχει ο Σεμέδο στο 37ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Η ισοφάριση μετά από ένα λάθος του Μεριά έβαλε στο παιχνίδι τον Αστέρα ο οποίος πέτυχε δύο ακόμα γκολ… ευγενική προσφορά της άμυνας του Ολυμπιακού. Το τελικό σκορ 3-1 δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του αγώνα, αν και θα μπορούσε να είχε διαφορετική έκβαση το παιχνίδι αν ο γάλλος διαιτητής δεν ήταν τόσο… αυστηρός με τον Μπενζιά (ο Μάρτινς δεν είχε τη διορατικότητα να τον αλλάξει στο Β’ ημίχρονο) και ο Μεριά δεν έχανε σίγουρο γκολ όταν το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο. Σε γενικές γραμμές στην ήττα του Ολυμπιακού είχαν όλοι οι συντελεστές του ματς συμμετοχή. Οι παίκτες, ο πάγκος και ο διαιτητής. Τώρα ο Ολυμπιακός θα πρέπει να ξεχάσει γρήγορα την ήττα στο Βελιγράδι και την ευκαιρία που έχασε να επωφεληθεί από τη συντριβή της Τότεναμ μέσα στο Λονδίνο από την Μπάγερν.